Frukostmöte 29 november NIBE

Datum: 2019-11-29

Tid: 08:00 - 10:00

Arrangör: NIBE, Hyngarps Frästeknik

Plats: NIBE, Nobelutställningen

Adress: Hannabadsvägen 1, 285 32 Markaryd


Fredag 29 november 2019 kl 8.00 – 10.00. Insläpp, fika och mingel kl 07.30

Plats: NIBE (fd Bröd Gustafsson) vid NOBEL-utställningen, Hannabadsvägen 1 i Markaryd

 

FÖRETAGSPRESENTATIONER
NIBE visar sin nya produktionsanläggning med produktion av luft/vatten-värmepumpar. VD Gerteric Lindquist informerar om NIBEs utveckling.

Nicholas Ståhl, Hyngarps Frästeknik presenterar ett företagsförvärv.


Korta ”2-minutare”. Nyheter, nysatsningar, affärer, jubilarer etc.
Nya ägare i Tillväxt Markaryd AB. Frisörkompaniet,  Annie Hansen.

Grattis till Konecranes Lifttrucks 25 år, Svegard Data AB 25 år och Strömsnäspannan 40 år.

Dan Röding, Stena Line berättar om den nya färjelinjen Halmstad-Grenå som öppnar i februari 2020 vilket öppnar upp helt nya möjligheter för både Travel  och Freight. Mer utförlig information om färjelinjen ges direkt efter frukostmötet.

c/o Markaryd
Dagsläget
Markaryds presentkort – en sensationell succé

Nobel
Vad är på gång i Nobel-utställningen?

Ny kommunpolis. Anders Buene presenterar sig

Nytt från skolsamarbete, kommunikationer etc

Kommunnytt, industrimark, nyetableringar etc

Anmälan snarast på Tillväxt hemsida www.tillvaxtmarkaryd.se flik Frukostmöte.
Bjud gärna med en eller flera gäster.

Välkommen!

Företag Kontaktperson Tfn Antal Buss
Fiber-X ABHeikki Sojakka070 59 77 44420
Hamiltone ABElijah Hamilton076776392320
Markaryds skola 7-9Robert Grandén070876644110
Markaryds padelcenterKim Frank070200484310
ERA/Gränsbygdens Mäklarbyrå ABUrsula Persson070637922010
Ekamant ABMikael Rietz070 566153510
Markaryds kommun - KCMJohanna Håkansson0433-7221110
Bäckmans Bilar ABMattias Bäckman0705-69 69 1920
HABI Bygg ABFredrik Hansson070555545220
Företagsfabriken KronobergIsabell Ternemo070897388010
Derome ByggvarorAnnie Silvandersson0433-1204220
c/o MARKARYDOlivia Fritiofsson073088523020
c/o MarkarydChristel Fritiofsson070-344 03 6920
Markaryds kommun - Markaryds Skola 7-9Per Sköld04337215420
ICA KvantumChristian Nilsson04331650520
Markaryds kommun - KCMRebecka Svensson0433-7221010
Hydraulik-service i markaryd ABAnders karlsson070571991010
SynergiConny Hjelm070571997010
Markaryds kommunBengt Göran Söderlind0433-72023100
M:S Redovisning Martina Svensson070861818520
TrycktaBengt-ove Johansson0433 7998130
Markaryd kommun John Karlsson070823663010
Ekonomkonsulter i Markaryd ABMartina Dornerus0433 160 9020
Markaryds Järn / Växande ÄlmhultChristoffer Lindqvist04337129530
ArbetsLivsPartner FöretagshälsaMikael Eriksson072-386 58 5310
Arbetslivspartner ABChristian Sturesson072386586610
Ekebacken Hotel & KonferensChris Nilsson076883828610
3K-BYGGFredrik Winkvist070-609 72 9140
Markaryds SparbankOla Andersson076050105630
3K Bygg Fastigheter ABKerstin Persson-Nordahl070209727040
HandelsbankenMaria Larsson0433-7263520
Strom Media ABMartin Ström070323995420
Rasta MarkarydUlf Andersson073668250320
Verksamhetsutvecklarna ABUlf Lindeberg0433 - 122 3020
Råstorps KonsultBo Persson070-344423220
Thimsfors VVS ABAnnette Larsen04331620140
Ernst & YoungLina Åsén0433-189 7550
Bactiguard ABBilly Södervall070275672010
Smålands VVS-installationer AB Filip Asplund073631669920
Södra Århults Torv ABIngela Bäfwer0433-1617520
Teamsportia MarkarydJon Nordahl0433-1048120
OVERLAND Insurance Brokers ABRoland Fredriksson070544939010
Gustafssons AllfraktConny Gustafsson070 575561720
Fiber-X AB / Ultratechnology ABHeikki Sojakka070597744410
Smurfit Kappa LagamillDavid Sebek072181886220
NIBEBenny Torstensson043327307050

Totalt: 99

© Tillväxt Markaryd AB